استان: شهرستان: منطقه:
خدمات و تشریفات عروسی:

رقص در باغ تالارهای اطراف شهر

رقص در باغ تالارهای اطراف شهر
رقص در باغ تالارهای اطراف شهر : عروسی های مختلط همراه با رقص های غربی با نادیده گرفتن قوانین توسط اتحادیه تالارداران و سازمان های نظارتی در حال افزایش است . حضور ساقدوش اجاره ای دختر و پسر هم از پدیده های جدید باغ های عروسی مختلط در حومه شهرهای بزرگ است
بررسی ها نشان می دهد، در کنار پخش موسیقی های نامتعارف، عدم رعایت حریم شرعی و رقص به سبک غربی، درحال تبدیل شدن به امری عادی در تعدادی از تالارهای اصفهان است که می طلبد نظارت بیشتری را در این موارد شاهد باشیم.
به گزارش دوشیزه به نقل صاحب نیوز- عارف نصر/ حدود یک ماه پیش بود که برای یک کار مهم  مجبور شدم شب هنگام به یکی از شهرستان های اطراف اصفهان سفر کنم؛ در مسیرم به این شهرستان که باغ های بسیار زیادی هم داشته و از قدیم به این باغ ها معروف بود، چندین تالار عروسی به چشم می خورند. تالارهایی که هر روز گسترش می یابند و روند رو به رشد زندگی آپارتمانی عاملی مهم برای رونق کسب و کار آن ها شده است؛ درحال عبور از کنار این باغ تالارها بودم که ناگهان به دلیل ترافیک شدید مجبور به توقف شدم؛ این حجم از ترافیک در این ساعت از شب و این جاده فرعی غیرعادی بود که با کمی دقت متوجه بزن و بکوب ها و بند آمدن جاده به همین دلیل شدم؛ اما نکته ای که در این بزن و بکوب ها به چشم می خورد، وجود همزمان زنان و مردان با لباس های مجلسی در درب این باغ تالار بود؛ زنان و مردانی که دسته دسته با همان لباس مجلسی از باغ تالار بیرون آمده و به جمع این بزن و بکوب های غیرمتعارف می پیوستند که نشان می داد آن ها همین برنامه را در آن تالار نیز داشته اند؛ به هر زحمتی بود از منتهی الیه سمت چپ جاده از میان این جمعیت عبور کرده و به راه خود ادامه دادم.

وضعیت زندگی شهری روز به روز در حال تغییر است و با اهمال کاری که نهادهای فرهنگی داشته و با هجمه های شدیدی که آتش توپخانه رسانه های غربی برای تغییر سبک زندگی ایرانی دارند، این تغییر هر روز بیشتر می شود. شاید اگر 20 سال پیش به یک مجلس عروسی دعوت می شدید، ابتدا برق شادی در چشمانتان ایجاد می شد و سپس  برای دیدن دوستان و اقوام لحظه شماری می کردید؛ اما بسیاری از خانواده های مقید به سبب وجود اختلاط و استفاده نابجا از موسیقی در هنگام دیدن کارت دعوت، عزای چگونه نرفتن و جواب دعوت کنندگان را دادن می گیرند.

تاثیر سبک زندگی غرب در زندگی جامعه ایرانی با وجود این خلاها به خوبی در عرصه های مختلف خودنمایی می کند و برخی رفتارها که از نظر عرف و شرع نوعی تابو محسوب می شوند، در خلاء عملکردی دستگاه های نظارتی آزادانه توسط عده ای محدود شکسته می شوند که اگر جلوی آن گرفته نشود مانند بسیاری از هنجارهای جاافتاده از فرهنگ غرب در فرهنگ ایرانی؛ به یک عرف تبدیل می شومد.

گزارش میدانی خبرنگار ما از برخی باغ تالارهای اطراف اصفهان، حاکی از این است که بسیاری از آن ها به دلیل برخی الزام های تعزیراتی در قراردادهای خود، بند رعایت شئونات اسلامی و اتمام مجلس راس ساعت 11 شب را قید کرده اند، اما با وجود اینکه این بند در قرارداد به امضای مراجعان و خود مدیر تالار می رسد، آزادانه توسط صاحبان مراسم نقض شده و کسی هم نسبت به این هنجارشکنی ها واکنش نشان نمی دهد.

بررسی ها نشان می دهد، در کنار وجود موسیقی های زننده که به پای ثابت این مجالس تبدیل شده، حضور مختلط زنان و مردان به صورت بی حجاب، رقص های مختلط و زننده کپی برداری شده از کشورهای غربی در بسیاری از باغ تالارها درحال تبدیل شدن به امر عادی است و بسیاری از تالارها برای خروج از رکود فعلی بازار، این آپشن ها را نیز به صورت شفاهی، بسته به نوع مخاطبان به آن ها پیشنهاد می دهند.

این تمام ماجرا نیست و رفتارهای خارج از عرفی مانند نمایش تابلو عکس های زننده عروس و داماد در مراسم ها در انواع اسپرت و عروس و دامادی و نیز رسم حضور ساقدوش های اجاره ای دختر و پسر در کنار عروس و داماد نیز به دنبال رواج در سایر شهرها در این باغ تالارها درحال گسترش است.

حال این سوال مطرح شده که آیا این باغ تالارها زیر مجموعه دستگاه های مربوطه مشغول به فعالیت نیستند و ناظران ارگان های مختلف از آن ها بازدید مکرر ندارند؟

مگر نه اینکه برای موافقت با مجوز فعالیت این باغ ها نیاز به اجازه و تایید چند نهاد نظارتی و ارگان های ناظر است و این نهادها موظف هستند به صورت مکرر از این اماکن بازدید کنند؛ پس چگونه این حجم از هنجارشکنی ها و اقدام های خارج از عرف در این مکان ها آزادانه و به صورت مستمر درحال اتفاق افتادن است.

این باغ تالارها بنابر قانون حریم عمومی محسوب شده و تمام قوانین جاری کشور از قوانین مرتبط با عفاف و حجاب تا حرکات خارج از عرف و اختلاط زن و مرد بر آن ها حاکم است و بر طبق قانون نمی توان به بهانه مجلس خصوصی و… هرگونه حرکت خارج از عرفی در آن ها انجام داد.

وظیفه ارگان های نظارتی استان جلوگیری از این دست اتفاقات است؛ با وجود تعدد موارد نامتعارف، این سوال مطرح است که آیا بررسی ها و بازدیدها به درستی صورت نگرفته و یا مسائلی دیگر در جریان است که باید در مجالی دیگر به آن پرداخته شود.
تاریخ درج: 1396/05/31
به اشتراک بگذارید: Google اشتراک در فیس بوک twitter Pinterest

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید: